SDS Award Winners

Fife Trophy – Coach of the Year

2016 Karen Ross (wheelchair tennis)
2015 Andrew Jackson (swimming)
2014 Tony Zummack (wheelchair curling)
2013 Claire Morrison (boccia)
2012 Lyndon Williams (badminton)
2011 Bob Dick (bowls)
2010 Jim Thomson (boccia)
2009 Bob Dick (bowls)
2008 Stuart Sharp & Stuart Alexander (football)
2007 Jacqueline Lynn (boccia)
2006 Tom Pendreigh (Wheelchair curling)
2005 Anthony Stickland (swimming)
2004 Jane Sanderson (wheelchair curling)
2003 Ian Mirfin (Wheelchair road racing)
2002 Janice Eaglesham (athletics)
2001 John Oulton (swimming)
2000 Eddie McCluskie (swimming)

Glasgow Trophy – Service to Sport Award

2016 Anna Tizzard
2015 Irene Lochrin
2014 Pauline Stirling
2013 Helen Bruce
2012 Michael McCreadie
2011 Eddie McCluskey MBE
2010 John de Courcy
2009 Cynthia Clare
2008 Janice Eaglesham
2007 Richard Brickley MBE
2006 John & Brenda Anderson
2005 Jed Renilson
2004 John Hood
2003 David Thomson
2002 Jen Quinton
2001 Jim Thomson
2000 Gordon McCormack and Jacqueline Lynn

Findlay Calder Trophy – Athlete of the Year Award

2016 Libby Clegg
2015 Samantha Kinghorn
2014 Libby Clegg
2013 Libby Clegg
2012 Libby Clegg
2011 Owen Miller
2010 Lauren Peffers
2009 Libby Clegg
2008 Allan Stuart
2007 Libby Clegg
2006 Stephen Payton
2005 Stephen Payton
2004 Kenny Herriot
2003 Stephen Payton
2002 Karen Lewis
2001 Derek Frew
2000 Nicky Diatchenko

Brian Dolan Memorial Trophy – Swimmer of the Year Award

2016 Andrew Mullen
2015 Andrew Mullen
2014 Andrew Mullen
2013 Andrew Mullen
2012 Andrew Mullen
2011 Andrew Mullen
2010 Sean Fraser
2009 Jim Anderson
2008 Jim Anderson
2007 Andrew Lindsay
2006 Rebecca Lee
2005 Jim Anderson
2004 Jim Anderson
2003 Mhairi Love
2002 Lara Ferguson
2001 Andrew Lindsay
2000 Kenny Cairns

Special Recognition Award – SDS Plaque

2016 Paul Noble MBE
2015 Lyndon Williams
2014 Commonwealth Games Council for Scotland
2013 George Keith
2012 Stevie Duff & Russell Hogg
2011 John Gheel
2010 Andrew Niven
2009 Alan Dickson (Capability Scotland)
2008 Heather Lowden (sportscotland)
2007 Jim Fleeting (Scottish FA)
2006 Kate Caithness (Wheelchair Curling)
2005 Katie Still (BBC Scotland)
2004 Millar Stoddart & Shirley Ann Harris
2002 John Beattie (BBC Scotland) & Doug Gillon (The Herald)

Angus Trophy – Sports Person of the Year Award (excluding athletics and swimming):

2016 Gordon Reid
2015 Neil Fachie MBE
2014 Neil Fachie MBE
2013 Jane Egan (triathlon)
2012 Neil Fachie (cycling)
2011 Kevin Wallace (bowls)
2010 Stephen McGuire (boccia)
2009 Gordon Reid (Wheelchair tennis)
2008 Scottish CP Football Squad
2007 Aileen McGlynn (cycling)
2006 GB Paralympic Wheelchair Curling Team
2005 Aileen McGlynn (cycling)
2004 Scottish Wheelchair Curling Team
2003 David Heddle (bowls)

Elspeth Watson Trophy – Individual out with SDS who has contributed significantly to disability sport:

2016 Andrew Smith (football)
2015 Elaine McKenna (football)
2014 Terry McLernon MBE (table tennis)
2013 Don McFarlane (swimming)
2012 Ron McArthur (bowls)
2011 Jean Smith (swimming)
2010 Colin McDonald (swimming)
2009 Karen Ross (wheelchair tennis)
2008 Angus Cameron (athletics)
2007 Ena Stevenson (wheelchair curling)
2006 Bernard Pirie (swimming)
2005 Pat Bennett (DSE swimming)
2004 Jack Snowdon (Scottish Swimming)
2003 Bob Dick (bowls)

Gordon Brown Trophy – Athletes’ Athlete

2016 Gordon Reid (wheelchair tennis)
2015 Irene Edgar (bowls)
2014 Andrew Mullen (swimming)
2013 Neil Fachie (cycling)
2012 Libby Clegg (athletics)
2011 Aileen Neilson (cycling)
2010 Neil Fachie (cycling)
2009 Stephen and Peter McGuire (boccia)
2008 Aileen McGlynn (curling)
2007 Kenny Cairns (swimming) Peter McGuire (boccia)
2006 Rebecca Lee (swimming)
2005 Jim Anderson (swimming)
2004 Maggi McEleny (swimming)

Silver Salver – Talented Newcomer

2016 Abby Kane (swimming)
2015 Alison Patrick (paratriathlon)
2014 Maria Lyle (athletics)
2013 Kieran Steer (boccia)
2012 Lucy Walkup (swimming)
2011 Meggan Dawson-Farrell (wheelchair athletics)
2010 Jack McComish (swimming)
2009 Scott Walker (cycling)
2008 Craig Rodgie (swimming)
2007 Stephen and Peter McGuire (boccia)
2006 Michael Kerr (wheelchair rugby)
2005 Angela McCowan (swimming)
2004 Bernadette Leslie (boccia)

Special Olympics Trophy

2016 Elaine McKenna
2015 Scottish athletes who attended the World Games in Los Angeles
2014 Ruaridh Brown
2013 Gordon McCormack OBE
2012 Tom A’Hara
2011 Great Britain Team (Scotland)

Dedication to Football Award

2014 Gordon McCormack OBE
2013 Scott Troupe
2012 Stuart Aitchison
2011 Jamie Tervit

Russell Hogg Trophy – Development Coach of the Year

2016 Alex Bird (badminton)
2015 Tina Gordon (wheelchair basketball)
2014 Stephen Somerville (judo)
2013 Kevin Simspson (tennis)